Nyári szünet van, a szülőkre hárul a nagy feladat, hogy hasznos és egyben élvezetes elfoglaltságot biztosítsanak a gyerekeiknek. Nem könnyű ez, főleg, ha még az időjárás sem kedvező, és az eső miatt a négy fal közé szorulunk. Ilyenkor jön a mentőöv: főzzünk egy adag sóliszt gyurmát! Garantáltan élvezi a 2 és a 8 éves is.
A boltban kapható gyurmához képest az az előnye, hogy rendkívül puha, nem ragad, és jól formázható, így a gyerekek nagyon szeretnek vele gyurmázni. A bolti változat néha olyan kemény, hogy semmit sem tudnak vele kezdeni a pici kezecskék. Arról nem is beszélve, hogy a házilag főzött gyurma egészségre nem ártalmas, csak természetes anyagot tartalmaz, minimális az előállítási költsége, 10 perc alatt elkészíthető, és az elkészítés után 1 hónapig eláll a hűtőszekrényben egy rámás vagy egy jégkrémes dobozban.
A főzött sóliszt gyurma receptje a következő:
Hozzávalók:
- 20 dkg liszt (20 dkg flour)
- 10 dkg só (10 dkg salt)
- 2 mokkás kanál citromsav (E330) (2 coffee-spoons of citric acid)
- 1 evőkanál olaj (1 spoon of oil)
- 3 dl víz (3 dl water)
- 1 dobozka ételfesték (food colouring)
Először egy kisebb fazékban keverjük össze a szárazanyagokat (liszt + só + citromsav), valamint egy mérőkancsóban keverjük össze az ételfestéket a vízzel.
Ezután tegyünk a lisztes fazékba egy evőkanál olajat, öntsük rá a színes vizet, és egy fakanállal keverjük simára a masszát.
Az edényt tűzre tesszük, majd takaréklángon, állandó keverés mellett főzzük a tésztát. Vigyázat! Hirtelen sűrűsödik! Ha besűrűsödött, és a felületén is megfőtt a tészta (kicsit fényesebb lett a színe), akkor tegyük az edényt a hideg konyhakőre.
Ha picit hűlt, és olyan hőmérsékletű, hogy már hozzá tudunk érni, az edényben gyúrjuk át kézzel a masszát, dolgozzuk bele az edény faláról is a tésztát, amennyire csak lehet. Ha összeállt, akkor emeljük ki a tésztát a lábosból, és gyúrjuk tovább, amíg sima és rugalmas nem lesz.
Készen is van a főzött só-liszt gyurma. Ugye, milyen egyszerű? Szerintem a bolti gyurma labdába sem rúg mellette, ráadásul fillérekért van. (A főzőedényt azért gyorsan áztassuk be, hogy könnyen el lehessen majd mosogatni.)
Zárt dobozban (pl jégkrémes dobozban) hűtőszekrénybe téve ez a fajta gyurma hosszú hónapokig is eláll, de néhány hetenként érdemes egyszer-egyszer átgyúrni, mert különben a só kiül a szélére.
S hogy mi tegnap délután mi mindent alakítottunk a piros gyurmánkkal?
A Kicsi egy kicsit csipegetett ...
... majd kutyakozmetikázott :-)
... majd kürtős kalácsot gyártott.
A Középső csíkos palacsintát gyártott ...
... virslit sütött (Three Fat Sausages sizzling in the pan)...
... és süteményt készített (Pat-A-Cake).
A Nagy pedig a délelőtti Tropikáriumi élményeit öntötte formába, így készült el a medúza és a tengeri kagyló a főzött só-liszt gyurmából.
Anya pedig minden rejtett érzékét előbányászta a szobrászathoz, és legyártotta a Baa Baa Black Sheep után szabadon a Baa Baa Red Sheep főszereplőit. Remélem, azért fel lehet ismerni. :-)
Végül pedig egy kis játékos matekozás következett: kiraktam 15 szem ribizlit, amit az ötévesemnek számok szerint be kellett pakolni a kosárkákba.
Minden kosárkába annyi szem került, amennyit az alatta lévő szám mutat.
Utána felcseréltem a számok sorrendjét, úgy kellett újra bepakolni a ribizliket, de Máténak ez is "bébikönnyű" volt. (A feladat nehézségi szintjét ő maga ítélte meg ezzel a szóval.)
Természetesen nem lehetett kihagyni a halacskás One, Two, Three, Four, Five nótát sem, ha már a számoknál kötöttünk ki.
Mielőtt letakarítottuk volna az asztalt, Gergő még szabadon szúrkált a sütikiszúró formákkal, és közben angolul énekelt. Magától! Én nem kértem rá! A képet nézve kitaláljátok, hogy vajon melyik angol gyerekdalokat?
Néhány héttel ezelőtt már meséltem egy másik só-liszt gyurmázós élményünkról, amikor épp a bárányhimlő miatt voltunk szobafogságban. Az is egy nagyon kellemes délután volt, amit utána még sokáig emlegettek a gyerekek.
Szeretem a nyári szünetet, amikor nem kell időre rohanni sehova, magunk osztjuk be az időnket úgy, ahogy az nekünk kényelmes. Ilyenkor jut idő ilyen dolgokra is, ami jót tesz az anyák és a gyerekek lelkének, fejleszti a finommotorikát, és ha nem is látszik, de még tanulunk is valamit. Közben pedig igazán jól érezzük magunkat!
Remélem, sikerült kedvet csinálnom egy kis só-liszt gyurmázáshoz, és már szaladtok is a konyhába! :-)
Előtte viszont, ha tetszett a cikk, gyorsan osszátok meg ismerőseitekkel a facebook-on és az iwiw-en, hogy minél több anyuka kipróbálhassa a saját készítésű gyurmát a csemetéjével.
Friss hozzászólások
10 év 40 hét
10 év 40 hét
10 év 40 hét
10 év 40 hét
11 év 23 hét
11 év 23 hét
11 év 41 hét
11 év 41 hét
12 év 5 hét
12 év 5 hét